News


10.06.2013 | Obamova administrativa navrhuje zrušení ochrany vlků

Americké úřady navrhly úplné zrušení ochrany vlků, kteří byli dosud v zemi na seznamu ohrožených druhů. Ke zrušení ochrany těchto savců by mělo dojít po čtyřiceti letech snahy, aby se jejich počet výrazně zvýšil. Podle úřadů toho bylo dosaženo, někteří vědci ale rozhodnutí Obamovy administrativy považují za ukvapené, informovala agentura AP.
V oblasti od Skalnatých hor až po západ Velkých jezer se v současné době pohybuje více než 6100 vlků. Jak uvedl Dan Ashe z americké organizace na ochranu přírody, ještě v minulém století byli vlci na pokraji vyhynutí, nyní ale populace těchto šelem úspěšně roste.

Jak nicméně tvrdí někteří vědci spolu se zákonodárci, stále to není dostatečné. Vlci by podle nich měli být i nadále chráněni, aby se mohli rozšířit do více než deseti států, které nyní obývají. Americké Centrum pro biologickou rozmanitost již oznámilo, že se v případě schválení návrhu chce dokonce obrátit na soud.

Na seznam ohrožených druhů se tato zvířata dostala v roce 1974. V několika posledních letech jich ale začalo přibývat, proto některé státy již jejich ochranu zrušily. V roce 2009 to byly například Montana a Idaho. Podle nového plánu by pod federální ochranou zůstala jen malá populace vlků šedých mexických žijících na jihozápadě země.

K návrhu administrativy se nyní zhruba rok může vyjadřovat veřejnost, poté bude přijato konečné rozhodnutí.

Zástupci loveckých asociací a farmářů návrh vítají. Zemědělci si již dlouhou dobu stěžují na to, že jim šelmy vybíjejí chovná zvířata a oni mají svázané ruce pravidly, kdy je a kdy není možné vlka zabít. V Montaně, Wyomingu, Idahu, Minnesotě a Wisconsinu, kde byla ochrana vlků zrušena, lovci během posledních pár let zabili již přes 1600 těchto zvířat.

Podle Dana Asheho na přípravu návrhu dohlíželi vysocí úředníci i nová ministryně vnitra Sally Jewellová. Americký ochránce přírody odmítl, že by jednali pod tlakem určitých lobbistických skupin. Chtějí se prý do budoucna soustředit na ochranu jen určitých poddruhů vlků, jako je právě vlk šedý mexický.


31.05.2013 | Články z časopisu Příroda

Pro milovníky zajímavostí z říše zvířat máme potěšující zprávu. Domluvili jsme se s šéfredaktorem časopisu Příroda Markem Teličkou na další formě spolupráce. Zaujal nás seriál o zvířatech, která již nejsou mezi námi. A právě tyto články můžeme díky laskavému svolení zveřejňovat na našem webu. Původní verze, která v Přírodě vyšla, bude doplněna ještě o ilustraci Ludvíka Kunce.
Věříme, že se Vám tato rubrika bude líbit a hlavně, že bude takovým mementem toho, jak křehký je dar v podobě rozmanitosti živočišních druhů, které tu s námi žiji, nebo žily.


30.05.2013 | Po 100 letech se v Česku vylíhl orel skalní

Ochráncům přírody se splnil sen. Po více než 100 letech se ve volné přírodě v Česku vylíhlo mládě vyhubeného orla skalního. Úspěch se dostavil po sedmi letech projektu Návrat orla skalního do České republiky. Na svět malý orel skalní vykoukl před 14 dny ve vojenském prostoru Libavá, na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Samec Slávek hlídá mládě v době nepřítomnosti samice
Autor: E. Gombala


01.05.2013 | Nový vlčí web CWFA

Po ztrátě našeho původních vlčích stránek, které byly součástí webové prezentace nakladatelství Élysion, jsme se rozhodli vytvořit web úplně nový. Pevně věříme, že vám všem nabídneme nejen informace o vlcích, ale i o ostatních zvířatech především naší přírody.
Pokud budete mít nějaké nápady či podněty, napište nám. Rádi se s vámi spojíme.

 
 

© 2013 CWFA & Élysion
Webmaster: Élysion - Vojtěch Smidek | Photos: Filip Chludil | Illustrations: Ludvík Kunc